ВЕЛИКОПІСНЕ ПОСЛАННЯ
Високопреосвященнішого Филипа, митрополита Полтавського і Миргородського, боголюбивим пастирям, чернецтву і пастві
Полтавської єпархії Української Православної Церкви.
Засяяла благодать Твоя, Господи, засяяла на просвічення душ наших,
це благоприємний час, час покаяння; покиньмо діла темряви і зодягнімось
у зброю світла, щоб, перепливши велике море посту, дожити до триденного Воскресіння Господа і Спаса нашого Іісуса Христа, Який спасає душі наші.
Зі стихир на стиховні вечірні у сиропусну неділю
Возлюблені у Господі всечесні отці, дорогі брати і сестри!
Знову з ласки Божої Свята Церква закликає нас, вірних Своїх чад, до подорожі через пустелю Великого посту, пропонує нам услід за нашим Господом вийти на сорокаденний подвиг утримання, посту, покаяння та молитви. Саме це суцвіття чеснот здатне звільнити нас від влади «князя миру цього», згасити полум’я різноманітних пристрастей, які діють у наших душах, дарувати блаженний мир з Богом і ближнім і привести нас до «Престолу благодаті, щоб отримати милість і знайти благодать для своєчасної допомоги» (Евр. 4:16).
Усвідомлюючи нашу недосконалість і схильність до гріха, Церква пропонує нам скористатися часом Великого посту як ліками для зцілення й оновлення наших душ і тілес, і відкриває для нас Богом даровану скарбницю, де є все розмаїття лікарських засобів. І як першу цілющу, хоч і гірку, пігулку пропонує нам Прощену неділю, день, в який ми, зробивши над собою зусилля, йдемо просити прощення у тих, кого образили, зневажили, відштовхнули, спокусили, а також у наших кривдників і недругів. Примирення з нашими ближніми — це запорука того, що і до нас колись пролунає тихий голос: «Прощаються тобі гріхи твої, іди з миром» (Лк. 7:48).
Попереду на нас чекають і зворушливі слова Великого покаянного канону Андрія Критського, і часте колінопреклоніння з молитвою Єфрема Сиріна, «яку священик повторює у дні сумні Великого посту», й участь у Святих Таїнствах Сповіді і Причастя, а після завершення Чотиридесятниці ми будемо співучасниками Страждань Христових і станемо свідками Його Розп’яття, Погребіння, але й Триденного Воскресіння. Та спочатку треба всім пробачити, щоб і нас Господь пробачив, і з легкістю відпустити всі особисті образи, щоб з вільним серцем приносити Господу «плід праведності».
Залишимо у воріт посту взаємні звинувачення, осудження, роздратування, пам’ятаючи, що «до миру покликав нас Господь» (1Кор. 7:15), і про мир будемо молити Бога, щоб ворожнеча і ненависть залишили серця людські і мир Божий воцарився в наших душах, наших сім’ях, нашій Богом береженій державі.
Бажаю всім вам, дорогі отці, браття і сестри, з великою користю провести цей час духовного оновлення і відродження, намагаючись нічого не втратити і упустити з безцінних Дарів, якими такий багатий Великий піст.
Щиро вітаю вас з прийдешнім Великим постом — духовною весною, і, підносячи свої молитви до Небесного Престолу, закликаю на всіх вас Боже благословіння. Хай Всемилостивий та Всемогутній Господь допоможе нам провести гідно цей Великий піст, щоб у чистоті серця та духовній радості сподобитися нам зустріти Світле Христове Воскресіння.
Смирений
+ ФИЛИП,
милістю Божою митрополит Полтавський і Миргородський,
ваш співмолитвеник і співпосник
10 березня 2019 року
Кафедральне місто Полтава