Пасхальне послання Високопреосвященнішого Филипа Архієпископа Полтавського і Миргородського благочестивим православним християнам Полтавській єпархії Української Православної Церкви

Воскресение Твое, Христе Спасе,
Ангели поют на небесех,
и нас на земли сподоби
чистым сердцем Тебе славити
Стихира хресного ходу, глас 6-й

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
Возлюблені в Господі отці, братія й сестри!

У духовній радості вітаю вас із Воскресінням Христовим — Святом свят і Торжеством торжеств!

У темряві гріхів та імлі пристрастей, в яких перебуває світ, світить світло Воскресіння Христового. Не завжди ми бачимо це світло, але воно сяє, немовби дороговказна зірка, направляючи нас, які пливуть хвилями життєвого моря, до тихого пристановища. Там, в Небесній гавані, нас чекає Той, Хто, постраждавши і перемігши смерть, відкрив шлях до Неба всім людям.

Знищена сила смерті, яка здавалася непереможною, і людина воскресає із Христом для вічного Життя, стає подібною Ангелам, які завжди на Небесах славлять Бога — тому й Ангели, як говорить святитель Феофан Затворник, «співають, радіючи разом з нами і передбачаючи поповнення сонму свого». Життя набуло такої сили, що й сама смерть стає сходинкою до вічності.

Воістину, лише небесний житель зможе гідно прославити Воскресіння Христове! Але й немічна людина, силою Воскресіння Христового, стає причасником Вічності і піднімається до Небес.

У пасхальному богослужінні з’єднуються Небо і земля, бо, за словами преподобного Єфрема Сиріна, воскреслий Христос — радість Небесних і сподівання земних. Тому і люди разом із Ангелами славлять Воскреслого, у згоді співають хори святіших Безтілесних сил і грішних людей.

Приходячи до Святої Чаші, споживаючи Тіла і Крові Спасителя, ми знаходимо запоруку безсмертя, вічної Пасхальної радості і в сьому, і в майбутньому віці. «Я хліб живий, що сходить з небес; хто споживає хліб сей, житиме вовіки; хліб же, який Я дам, є Плоть Моя… Істинно, істинно говорю вам: якщо не будете споживати Плоті Сина Людського і пити Крові Його, то не матимете в собі життя. Хто споживає Мою Плоть і п’є Мою Кров, має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день» (Ін. 6. 51, 53–54), — стверджує Переможець смерті!

Та як важко радіти Великодню для того, хто звик увесь час думати про земне! Неможливо цілком усвідомити торжество Воскресіння для того, хто хоча би раз не відкрив своє серце Небу. Тому постараємося якомога частіше підносити розум і серце до Бога, роздумувати про Вічне, читати Священне Євангеліє, вчитися молитися. Збираймо собі Небесний скарб, щоб і наше серце упокоїлося в Небесному, бо сказано: «де скарб ваше, там буде і серце ваше» (Мф. 6. 21). Вірю, що тоді кожен зможе причаститися і справжньої радості Воскресіння.

Не лише Небо і земля з’єднуються сьогодні в єдиному торжестві. І всі люди, незалежно від національності, віку, матеріального достатку і політичних поглядів разом святкують. Молюся, щоб ця єдність зміцнювалася; вірю, що Воскреслий Христос, за нашого доброго бажання і старання, допоможе нам бути в мирі й однодумності між собою.

Радість Світлого Христова воскресіння хай вічно перебуватиме в нашому житті! Прагнення до Неба й Вічності хай завжди супроводжує всіх нас.

Закликаю Боже благословення на нашу Богом бережену Полтавську землю і благочестивий народ, який у трудах і подвигах живе тут.

Від щирого серця вітаю вас, возлюблені отці, братія і сестри, зі світлим Воскресінням Христовим і знову говорю слова, сповнені вічної та істинної радості:
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Пасха Христова, 2009 рік кафедральний град Полтава
Смиренний +Филип, з ласки Божої архієпископ Полтавський і Миргородський ваш молитвеник перед Воскреслим Господом