Афанасій (Сахаров), єпископ Ковровський, Сповідник

Єпископ Афанасій (в миру Сергій Григорович Сахаров, 2 липня 1887 року, село Царівка, Кірсановський повіт, Тамбовська губернія – 28 жовтня 1962 року, Петушки, Володимирська область) – єпископ Російської православної церкви, в 1920-х роках – єпископ Ковровський, вікарій Володимирській єпархії. Діяч катакомбного руху. Літургіст.

Батько (Григорій), уродженець Суздаля, був радником, мати (Матрона) – походила з селян.

Закінчив Шуйське духовне училище (1902), Володимирську духовну семінарію (1908), Московську духовну академію зі ступенем кандидата богослов’я (1912).

12 жовтня 1912 пострижений в чернецтво; 14 жовтня посвячений у сан ієродиякона і 17 жовтня – в сан ієромонаха .

З 6 жовтня 1912 року – викладач пастирських предметів у Полтавській духовній семінарії.

З 28 серпня 1913 року – наглядач Клеванського духовного училища Волинської єпархії.

З 3 вересня 1913 – викладач у Володимирській духовної семінарії по кафедрі гомілетики, завідувач релігійно-моральними читаннями і народними співбесідами при кафедральному Успенському соборі у Володимирі. Нагороджений набедреником.

З 1914 року член ради Православного братства святого Олександра Невського. У 1917 році делегат єпархіального і Всеросійського з’їздів духовенства і мирян, 2-го Всеросійського чернечого з’їзду, член Володимирського єпархіального тимчасового виконавчого комітету. Нагороджений наперсним хрестом.

У 1918-1920 роках – член Володимирського єпархіальної ради від ченців.

20 січня 1920 введений у сан архімандрита.

У 1920- 1921 роках – намісник володимирського Різдвяного монастиря.

17 червня 1921 року – хіротонія в єпископа Ковровського, вікарія Володимирської єпархії, яку здійснили митрополит Володимирський Сергій (Страгородський), архієпископ Нижньогородський Євдоким (Мещерський) і єпископ Печерський, вікарій Нижегородської єпархії Варнава (Бєляєв). З 18 червня додатково призначений настоятелем Боголюбського монастиря.

30 березня 1922 року заарештований, але звільнений на наступний день.

12 квітня того ж року, єпископ Афанасій та ряд інших іреєв, були заарештовані за так званою «Суздальською церковною справою»: в одному з храмів була розкрадена ризниця, і влада використовувала це для звинувачення архієреїв у протидії вилученню церковних цінностей. 9 червня засуджений до одного року ув’язнення (на наступний день після вироку звільнений за амністією). Митрополит Сергій (Страгородський) був висланий в Нижній Новгород і доручив єпископу Афанасію церковне управління у Володимирі і Володимирському повіті.

Виступав проти обновленства.

Заарештовувався в липні і вересні 1922 року. Після вересневого арешту був відправлений в Москву, де провів деякий час у Таганській в’язниці. За «обурення народних мас на релігійному грунті» засуджено до двох років заслання в Зирянський край (Комі) (початок заслання – 14 листопада 1922 року). Перебував у засланні в місті Сиктивкар і селі Керчом’я. Звільнений в січні 1925 року.

У лютому 1925 повернувся до Володимира і прийняв на себе управління Володимирській єпархією, як перший помічник архієпископа Володимирського Миколи (Добронравова), висланого в Москву. Однак на вимогу ОГПУ в травні 1925 року мав дати розписку про неуправления єпархією [3] .

У вересні 1925 прибув на обновленчеський єпархіальний з’їзд, де закликав його учасників покаятися і покинув засідання.

У листопаді 1925 року тимчасово керуючим Володимирській єпархією було призначено єпископа Даміана (Воскресенського). У грудні 1925 Даміан увійшов самочинно в Тимчасову вищу церковну рада (ВВЦС), організовану за підтримки ОГПУ. Після цього єпископ Афанасій взяв на себе управління Володимирською єпархією [3].

15 січня 1926 року благословив православних Володимирської єпархії, якщо не буде православного архієрея, «за духовним керівництвом і опікою звертатися до православних архієреїв сусідніх єпархій». У той же день був арештований. Йому інкрімінували епізод з ієромонахом Олександром (Чечелем) і проповіді на свято Святого Георгія. Після виходу з в’язниці 15 березня 1926 року закликав православних Володимирській єпархії звертатися до єпископа Даміана (Воскресенського), який на той час приніс покаяння.

З листопада 1926 року – керуючий Іванівською єпархією. Влада запропонувала йому добровільно виїхати з єпархії або припинити керування церковними справами.

2 січня 1927 заарештований, відправлений до Москви (перебував у в’язниці ОГПУ на Луб’янці і в Бутирській в’язниці). Засуджений до трьох років позбавлення волі за «належність до групи архієреїв, очолюваної митрополитом Сергієм Страгородським». Відбував термін у Соловецькому таборі (табірні пункти Попов острів, Разноволокі, Чупа і Кемь [4]), де працював сторожем і недовго рахівником. В цей час перехворів на висипний тиф.

У лютому 1930 року висланий на три роки в Туруханський край. У першій половині 1932 року жив там у засланого митрополита Кирила (стан Селіваніха [5]). У 1933 році повернувся до Володимирської області і вийшов з юрисдикції митрополита Сергія (Страгородського), вважаючи, що той перевищує свої повноваження Заступника Патріаршого місцеблюстителя.

18 квітня 1936 року заарештований за звинуваченням в «зв’язку з Ватиканом» і «з білогвардійцями в Україні». Однак на допитах про це не йшлося, а слідчих цікавили лише причини відмови співпрацювати з лояльним по відношенню до радянської влади митрополитом Сергієм. За створення «контрреволюційної організації Істинно-Православної Церкви» засуджений до п’яти років позбавлення волі в Біломорсько-Балтійських таборах. У таборі недовго працював інкасатором; у нього кримінальники викрали гроші, за що отримав додатково рік позбавлення волі. Працював на лесобіржі, на лісоповалі, на будівництві круглолежневої дороги. Був днювальним, бригадиром лаптеплетной бригади. Один з небагатьох архієреїв, яким вдалося вижити після масових розстрілів політв’язнів у таборах в 1937-1938 роках.

На початку Німецько-радянської війни етапований в Онежські табори, пройшов пішки близько 400 кілометрів, несучи на собі свої речі. Працював на лісобіржі, голодував, бо не виробляв норми. У червні 1942 року звільнений і висланий в Омську область, де працював нічним сторожем.

З січня по листопад 1943 року проживав в місті Ішимі.

7 листопада 1943 року, під час заслання в місті Ішимі, заарештований за звинуваченням «в проведенні профашистської агітації і поширенні провокаційних чуток і участі в антирадянській агітації» (статті 58-10, 58-11 Кримінального кодексу УРСР) і перевезений до Москви. На допиті 10 квітня 1944 року заявив: «Я не міг примиритися з радянською владою, яка не визнає релігію». У 1944 році у справі «Антирадянське церковне підпілля» засуджений до восьми років позбавлення волі. Утримувався в Сибірських, потім з грудня 1946 по липень 1947 року в Темниковского таборах, з липня 1947 го в Дубравлазі. Працював асенізатором, займався плетінням личаків. З 1947 року – на інвалідності за віком.

У 1945 році визнав законність обрання Патріархом Алексія I. Сам патріарх Алексій I в 1955 році прийняв у спілкування єпископа Афанасія без будь-якого натяку на необхідність покаяння в нібито вчинений розкол .

Після звільнення з табору, в період з травня 1954 по березень 1955 року утримувався в Зубово-Полянського будинку інвалідів. У березні 1955 року йому було дозволено виїхати в місто Тутаев, звідки в жовтні того ж року він переїхав до міста Петушки.

Після звільнення працював над дослідженням православного богослужіння, житій російських святих і склав ґрунтовну працю «Про поминання покійних за статутом Православної Церкви». З 1955 року був головою богослужбової-календарної комісії при видавництві Московської патріархії і вніс чимало виправлень в святці.

Канонізований Архієрейським собором Російської православної церкви в серпні 2000 року в лику новомучеників і сповідників Російських. Мощі священносповідника 29 жовтня 2000 року було перенесено хресним ходом з Князь-Володимирського цвинтарного храму в володимирський Богородице-Різдвяний монастир [7], де знаходяться понині.

26 жовтня 2002 року відбулися велике освячення храму в ім’я святителя Афанасія Ковровського в Півниках. Храм освятили Патріарший екзарх всієї Білорусі, митрополит Мінський і Слуцький Філарет і архієпископ Володимирський і Суздальський Євлогій у співслужінні численного духовенства.

4 жовтня 2012 року рішенням Священного синоду Російської православної церкви затверджений і рекомендований до загальноцерковного богослужбовому вживання текст служби священносповідник Опанасу (Сахарову), єпископу ковровского