Афанасій (Вольховський), єпископ Могилевський і Полоцький, Полтавський Чудотворець

Афанасій (Вольховський), єпископ Могилевський і Полоцький, народився в м.Полтаві в родині священика Павла Вольховського. За свідченням рукописи, що збереглася в архівах Полтавської єпархії, при хрещенні немовля був іменований Феодором. Дядько ж майбутнього святителя був єпископом Тверським, після Ярославським, і називався також Опанасом (Вольховського).

Феодор закінчив Тверську Духовну Семінарію і Київську Духовну Академію.

Горе тим часом рано заглянуло в очі тому, для якого призначений був понад шлях смутку і напастей. У двадцять три роки він втратив батька, потім благодійника і вихователя – дядька. Залишатися далі на чужій стороні молодому освіченій Вольховського не побажаєш.

У 1765 році, після закінчення Академії, висвячений на священика в Миколаївській церкві м.Полтави.

1 жовтня 1769 року, після смерті дружини, прийняв чернецтво в Чернігівському Іллінському монастирі і найменовано Опанасом, на честь святителя Афанасія, патріарха Царгородського, Лубенського чудотворця; ім’я обрано також і в пам’ять про покійного на той час дядькові його, архієпископа Афанасія. З 1770 року виконував різні послухи при Чернігівському кафедральному соборі та Свято-Троїцькому монастирі.

У 1776 році визначено ігуменом Новгородського Кирилова монастиря.

У 1781 році став намісником Олександро-Невської Лаври.

У 1783 році був переведений спочатку в Новгородський Отенскій Покровський Трьохсвятительський монастир, а потім – в Вяжіцкій (з возведенням у сан архімандрита).

13 листопада 1785 року призначений архимандритом Новгородського Юр’єва монастиря.

6 травня іменним Ея Імператорської Величності Указом архімандрит Афанасій (Вольховський) затверджений на Старо-Руську вікарну кафедру Новгородської єпархії. 14 липня архімандрит Афанасій був названий, а 30 липня 1788 хіротонізований на єпископа Старорусского, вікарія Новгородської єпархії. На цій кафедрі був найближчим помічником маститого старця, митрополита Гавриїла (Петрова).

«Близько п’яти років світив він на цій кафедрі, як на свічнику, і на шостому десятку своїх років переведений в місто Могилів – губернський, на самостійну кафедру, і саме в 1795 році, після кончини пріснопам’ятного Георгія Кониського», – свідчить життєпис.

З 5 березня 1795 року – єпископ Могилевський і Полоцький.

11 травня 1797 нагороджений орденом св. Олександра Невського. У життєписі відзначено: «Два з половиною роки Святитель Афанасій безтурботно керував Могилевська паствою, в якій і залишив по собі пам’ять мудрого і доброго пастиря не одним Окружним Посланням своїм до неї, але і тим особливо, що в середовищі її« багато уніатських церков і народу звернув в благочестя »(православ’я). За увазі до таких, без сумніву, великим подвигам, Імператор Павло Петрович, при Всемилостивого і утішному рескрипті, 11 травня 1797 року завітав Єпископу Опанасу орден Св. Олександра Невського. Але ця зірка була вже останньою на життєвому небосхилі Святителя Божого і, як емблема земної величі і слави, скоро померкла ».

У тому ж році в Синод надійшов донос диякона Харкевича, в якому на єпископа Афанасія зводилися різні наклепу. У життєписі так описано це подія: «Один недостойний диякон, якийсь Харкевич, забувши повчання Слова Божого, за яким не личить диякону бити двоязичний, подібно Іуді Іскаріотському, який продав свого Вчителя і Господа за 30 срібників, продав свого архіпастиря Афанасія духу злості і лукавства, духу гордості і честолюбства: він оббрехав його жахливо наклепи. Посланий в Св. Синод донос зводив на Святителя Божого тяжкі злочини в моральному і навіть цивільному відносинах. Святитель Афанасій звинувачувався, страшно вимовити, «в перелюбстві, хабарництві, недотриманні табельних днів і в інших не менш тяжких злочинах». Був вірний розрахунок донощика звинувачувати єпископа, як ченця, – в перелюбстві, як начальника, – в хабарництві, як підданого, – в недотриманні табельних днів, тому що в цих пороках могло позначитися все худе про ненависному диякону його архіпастиря ».

Дізнавшись про зміст доносу, Преосвященний Афанасій звернувся з проханням про звільнення його від управління єпархією, маючи на увазі також захистити Православ’я в краї від зневаги й підозр.

Указом Імператора, в задоволення прохання, єпископ Афанасій (Вольховський) був вилучений з кафедри і визначено на спокій в Мгарський Спасо-Преображенський монастир Полтавської губернії (27 серпня 1797 року).

Про несправедливий характер звинувачень на адресу святителя свідчить той факт, що у справі про настільки тяжких наклеп не було призначено жодного слідства, а самому єпископові Імператорським указом було призначено пенсію.

З життєпису відомо наступне: «Отже, Святитель Божий Афанасій, який обрав при вступі до чернецтва Лубенського Угодника Божого, Патріарха Афанасія, своїм патроном, приходить до свого покровителя і керівнику вчитися терпінню, яке народжується від скорботи, по слову Апостола. А скорботу у Святителя Божого була велика і сильна. І Царська милість, виражена згодом у даруванні йому пенсії, не втішила його. Пущі всього боявся він тієї думки, чи не зробив він собою мимовільного спокуси. Ця, видно, думка була у нього неотвязчіва, і тільки Милосердна Цариця неба і землі, наша славна Владичиця і Богородиця і Пріснодіва Марія, сенс кращий паче природного людям подає, не залишала його і тоді Своїм Покровом, коли він сильно недуговав душевно, або, точніше сказати, був у великому духовному випробуванні.

Таке важкий стан, перед переходом у вічність, Святителя Божого Афанасія тривало близько півроку. Він прибув у м Полтаву як би попрощатися з рідними і спочив у них на руках ».

Помер 1 січня 1801 в Полтаві. Похований в Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі. Мощі його спочивали нетлінне.

«Дуже втішно для віруючих і благочестивих православних людей дізнаватися, як протікала життя тих подвижників віри і благочестя, які після кончини своєї перебувають нетлінні багато десятків років, і навіть сотні, і які і заживо, і по представленні своєму неоскудно виливали і виливають милості свої всім закликає їх молитовно на допомогу. Такі Угодники Божі, не будучи ще канонізовані святий Церковию, проте, шануються Боголюбивим народом руським, який, здійснюючи про таких панахидний моління, вдається і за їх допомогою. До числа таких угодників Божих відноситься … і Полтавський святитель, нетлінне почиваєш в тамтешньому Хрестовоздвиженському монастирі: єпископ Афанасій, преставився … на початку 1 801-го року. Спочиває він під склепіннями соборного храму Хрестовоздвиженського чоловічого монастиря, в м.Полтаві, в одному з відділень тамтешньої усипальниці »- свідчить історичний опис.

Прибулий на Прилуцької кафедру (Полтавське вікаріатство) Преосвященний Іларіон (Юшенов), в 1882 році оглядаючи гробницю Преосвященного Афанасія, виявив нетління тіла його. Про сем було донесено в Синод, звідки надійшов припис ізнесті труну з усипальниці, а в склепі влаштувати церкву, де поставити мощі і там служити панахиди до часу офіційної канонізації.

З огляду на багатьох зцілень і чудес матеріали до канонізації святителя Афанасія були підготовлені в найкоротше час. Ім’я святителя Афанасія було внесено в підготовлюваний до видання Полтавський патерик.

Так зверталися в молитвах до ще не прославленого угодника Христову: «Скорботний Святитель Божий Афанасій, молися за нас Господу Богу, аще маєш відвагу до Нього молитися за нас, прібегающіі до тебе. Поглянь на наші скорботи, на наклеп, і нас облягаючий, і розірвати? Узи і сіті, связующія нашу душу. Дай нам допомогу молитвами твоїми, нехай укріпить Господь наші сили і наш розум, того забийте гріхами, та огороджені хресним знаменням і допомагає Пресвятою пані Дівою і Богородицею, поживемо в благочесті й чистоті і, тако досягнувши вечора життя нашого, отидем до незаходимого Світла – Христу. Амінь ».

Урочистості з нагоди прославлення святителя Афанасія планувалося здійснити після Собору Руської Церкви 1917 року, однак сему перешкодила що почалася революція.

Мощі були поховані під підлогою Хрестовоздвиженського собору Полтавського монастиря. Найімовірніше, що мощі, спочатку передані в краєзнавчий музей як експонати музею атеїзму, були з приходом окупантів повернуті монастирської громаді і поховані під підлогою Хрестовоздвиженського собору близько 1943 року.

Є численні свідчення про силу молитовного заступництва блаженної пам’яті єпископа Афанасія. Так, в дореволюційних монастирських архівах зберігалися записи про зцілення за молитвами святителя Афанасія:

• міщанки Ганни Прокопенкове – від сильної хвороби ніг;

• міщанина Ф. Новосельського – від тяжкої хвороби правої руки, якою він протягом півроку не володів;

• харківської міщанки Кл. Соколової – від запою;

• дівиці Зінаїди Баранової – від тяжкого запалення руки і позбавленні від що загрожувала ампутації.

Є свідчення Губернського секретаря Я. П. Матюхи про чудесну допомоги Полтавського святителя, що виразилася в позбавленні від несправедливого звинувачення.

У книзі, виданій більше 100 років тому, висловлено тверде переконання: «Життя цього Святителя вирішилася скорботами, внаслідок перенесених їм людських напастей і наклепів людських, і, ймовірно, тому він, будучи сам досвідчений наклепи, може і іншим, сущим у скорботах від наклепу і наклепу, допомагати даною йому від Бога благодаттю ».