Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20

Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20
Даміан (Воскресенський), архієпископ Курський, колишній Полтавський, Священномученик – Новини Полтавської Єпархії

Даміан (Воскресенський), архієпископ Курський, колишній Полтавський, Священномученик

Священномученик Даміан (Воскресенський Дмитро Григорович), архієпископ Курський

Владика Даміан (Дмитро Григорович Воскресенський, 23.10.1873 р.н.), народився в сім’ї настоятеля Михайлівської церквиГригорія в селі Брусове Фатежском повіту Курської губернії. Закінчив духовне училище, а в 1894 році Курську духовну семінарію. Служив псаломщиком в Путивлі, наглядачем і вчителем креслення Старооскольського духовного училища. Курським єпископом Іувеналій висвячений на священика 06.01.1897. Навчається в Санкт-Петербурзької Духовної Академії і одночасно в археологічному інституті. 27.11.1904 пострижений в чернецтво єпископом Сергієм (Страгородського), в той час ректором Санкт-Петербурзької Духовної Академії.
У роки російсько-японської війни отець Даміан виконував обов’язки священика церкви Академії Генерального Штабу замість убившего на передову протопресвітера Імператорських Армій і Флоту Георгія Шавельського. Брав участь у відкритті мощей святих Іоасафа, Єрмогена і Питирима. У липні 1918 року возведений у сан єпископа переяславського, вікарія Володимирської єпархії.

У 1920 році суд г.Владимира засудив Владику Даміана до “позбавлення волі строком на весь час громадянської війни”. В “обвинувальному висновку” зазначалося, що “Воскресенський, будучи незгодним з відбуваються в церковному житті подіями і не погоджуючись з проблемами реформ, що відповідають сучасному радянському ладу, вів таємну агітацію серед народних мас, нацьковуючи останніх на осіб обновленческого напрямки … є людиною соціально небезпечним, а тому, в інтересах радянської влади зазначеного Воскресенського … необхідно ізолювати “. Сослан в Туркестан. У 1927 році Владика зведений в сан архієпископа Полтавського, а в 1928 році прийняв управління Курської єпархією.
26 грудня 1933 року Колегія ОДПУ засудила архієпископа Даміана до розстрілу, замінивши його висновком в Соловецький концтабір строком на 10 років. В Соловках його розстріляли в 1937 році. Місце, де був похований, невідомо. Могила втрачена.

В архівних матеріалах немає відомостей про особисте життя священика Дмитра Воскресенського і його сім’ї. У його анкетному листі 10.02.1922 у Володимирській тюрмі, в пункті “сімейний стан” є запис: “… вдів, два сина: Михайло – 21 рік, Адріан – 24, на утриманні знаходиться сестра 65 років”. Там же є опис зовнішності Владики: “Зростання – вище середнього, міцної статури, широкий лоб, ніс великий, очі блакитні, волосся і борода – темно-русяве, обличчя велике, чисте, хода поважна”.
Влітку 1932 року в Центрально-Чорноземної області відбулися масові антиколгоспні виступу. Доведені до відчаю селяни вимагали: “Віддайте землю і волю, і селянську владу”, “Радянська влада нас пограбувала, нам потрібна влада без колгоспів”, “Геть колгоспи, геть Радянську владу – владу бандитів, давайте царя”. У них брало участь близько 60 тисяч осіб.
ОГПУ прийшло до висновку, що “контрреволюційні масові виступи” явились результатом “підготовчої діяльності контрреволюційної церковно-монархічної організації” Ревнителі церкви “, очолюваної архієпископом Даміаном”. Разом з владикою було заарештовано три єпископи, 127 священиків, 106 монахів і монахинь.
На слідстві архієпископ Даміан говорив:
“… своїм завданням під час керування Курської єпархією ставив об’єднання в першу чергу навколо священнослужіте- лей, підпорядкованих мені, і навколо окремих віруючих мирян, груп громадян, які були б глибоко віруючими і здатними захищати інтереси Церкви; представляли б собою осередки ревнителів церкви для боротьби з усякими посяганнями на церкву і для проповіді право- слави. Тому я в своїх индиви- дуальних бесідах з деякими священнослужителями і верующі- ми неодноразово підкреслював, що в осередках “ревнителів церкви” повинні лежати наступні обов’язки. По-перше, залучити в їх склад дійсно глибоко віруючих православних, по-друге, не допускати ніяких нападок на церкву, по-третє, прославляти ім’я Боже молитвоюі прикладом доброго життя і, по-четверте, бути найбільш старанним відвідувачем храмів і вербувати інших до того ж ”
“Церковно-монархічна організація” Ревнителі Церкви “була не єдиною, яка діяла в підпіллі на початку 30-х років XX століття на Курській землі … Люди свідчили:” Ми не можемо терпіти це приниження Церкви “. Вони не змирилися зі знищенням храмів, з погромами монастирів, з оскверненням святинь. Їхні свідчення зовсім не були “вибиті” з них каральними органами атеїстичної держави. Вони щиро давали ці свідчення, з радістю йшли на вірну смерть. не так робили мученики за Христа в Стародавньому Римі? Розповісти цю радість сповідання навряд чи можливо в якомусь слідчому протоколі, та й не потрібно було богоборця так облагороджувати своїх ворогів, Слідчі просто фіксували їх показання і не замислювалися, напевно, про вплив на нащадків збережених ними слів новомучеників.

“Я дочка священика, наш храм підірвали, я прийшла в цю організацію, тому що по-іншому жити не можу”, – ось так обґрунтовувала свою участь в підпільному церковно-монархічне русі, яке об’єднувало тисячі Православних, одна з них. Багато прекрасно розуміли, що опір марно, але не могли по-іншому позначити свою життєву позицію в умовах кривавого зіткнення віри і невіри. Протоколи їх допитів – це сповіді, люди були спокійні перед обличчям смерті, і це спокій разюче “. ( Ільїна З. Курський держ. університет. Місце і час публікації невідомо.)
Знаменита проповідь св. Даміана “Тверезість і Милосердя”
“Місце, в якому ми зібралися сьогодні на молитву, протягом багатьох років мало особливе призначення. Тут був казенний винний склад. І в спекотну літню пору, і в зимову холоднечу, і в осіннє бездоріжжя тяглися звідси довгі обози в усіх напрямках – Рославльскому і Вітебського шосе, старому Московському і Київському Большаков, Краснинского дорозі, і розвозили ці обози казенну горілку, а з нею алкогольне отруєння в народ. Сотні таких складів на неосяжних просторах Росії підтримували і плекали непробудним пияцтво в народі. у цій отруті гинули всі кращі духовні і матеріальні сили великого народу-богоносця. у селах від п’яних бешкетників і хуліганів Герасимчука життя через, фабричний люд в кінець розорився від горілки, колосально росла злочинність, гинули добрі сімейні звичаї, руйнувалося і духовне, і матеріальне багатство російського народу.
Але ось грянув грім, вибухнула грізна велика війна. Ще до війни пролунало з висоти престолу могутнє слово царське про тверезість, а по оголошенні війни тим же царським словом заборонено продаж казенного вина і картина Русі відразу змінюється. Мирно і струнко пройшла мобілізація. Доблесне тверезе російське воїнство брало перемогу за перемогою, цілий ряд перемог. Релігійність населення і його чуйність на добрі справи незмірно зросли. Щире патріотичне наснагу зростає на наших очах. В країні підйом милості і благодаті тієї. Швидко і яскраво сходить Незакатние сонце в образі тверезої Росії, в образі святої Русі подвигу ратного і подвигу християнського, подвигу віри, самовідданості, любові, милосердя, всеочіщающего покаяння і плідної праці.

У спекотну літню пору, і в зимову холоднечу, і в осіннє бездоріжжя тяглися звідси довгі обози … і розвозили ці обози казенну горілку, а з нею алкогольне отруєння в народ. У цій отруті гинули всі кращі духовні і матеріальні сили великого народу-богоносця …
З проповіді св. Даміана “Тверезість і милосердя”

І ось, на світлому тлі оновлюється тверезої Росії тверезий розум і християнське серце прийшли до щасливого, мудрого рішення, місце, звідки йшла алкогольна отрута по губернії, перетворити в будинок милосердя, в госпіталь для поранених воїнів. Ця нова в нашому Смоленську обитель милосердя, як та євангельська зветься, в якій лежало за днів Спасителя безліч хворих, сліпих, кульгавих, що жадали руху води, прийняла вже під свої гостинні крові сотні наших доблесних воїнів, які пролили кров за святе, праве діло, за царя і вітчизну. Тут вони при ретельному догляді знаходять той притулок, ту добру атмосферу любові і ласки, в якій швидше відновлюються сили хворого і пораненого.
Для прибулих з далекого Симбірська, з широких просторів могутньої Волги братів і сестер наших мені хочеться продовжити порівняння їх лазарету з євангельської Віфезда. Там, в євангельському будинку милосердя, хворі отримували зцілення не тому, що води Віфезда були цілющі самі по собі, на зразок наших сірчистих, лужних або грязьових джерел на курортах, зцілювала їх небесна Божа сила: Ангел Господній, вісник небесної допомоги, за часами сходив в цю купіль, де пастушаче плем’я євреїв обмивали своїх овечок, порушував воду, і хто перший входив після збурення води, той отримував зцілення. У ваш лазарет не сходить видимим чином Ангел Божий, але тихе віяння благодаті Божої відчувається і тут, як політ Ангела з його безшумними крилами. На місце Ангела приходить сюди Церква зі своїми благодатними засобами, є сюди її служителі, зігрівати і підтримують могутній пломінь віри, любові і молитви, тієї молитви, що проникає небеса і сходить, як фіміам кадильний, як пахощі любі, до Божого престолу. Натхнені цими святими християнськими настроями, озброєні всіма силами медичного знання ви, симбірські брати і сестри, є воістину вісниками любові Христової, ангелами милосердя в цьому новому Домі Милосердя.
Адже внутрішня основа вашої роботи є глибоко християнської і покоїться на Христових заповітах. Потрібні істинно ангельські лагідність і терпіння при вашій справі; вам мало бути виконавчими і самовідданими, жертвувати особистим спокоєм, зручностями необхідно зберегти без ослаблення всю поблажливу любов до пораненого, всю ніжну серцеву чуйність. Тут, як і на передових позиціях, треба забути про втому страждання, болю не чекають. А скільки потрібно ласки, який потрібен багатий запас любові, щоб не дати місця жодної нотки дратівливості, нетерпіння або байдужості. Нічого подібного не повинно бути ні в вашому слові, ні в дії, ні в жесті, ні в погляді. Вам потрібно полегшувати не тільки тілесні страждання дорогих нам поранених воїнів необхідно, забуваючи про втому, вливати в їх душу відраду, заспокоєння і бадьорість, опромінювати їх світлом чистої радості. Золоте серце російської жінки, завжди чуйною до людського страждання, її ніжні, м’які руки, її вікової порив до жертви знаходять для себе тут найкраще застосування.

Великий подвиг любові Христової творите ви, Сімбірцев, в нашому древньому Смоленську; з Волги ви принесли свою любов, свою готовність полегшити страждання поранених на берега історичного Дніпра. Але в вашої великої любові криється і велика нагорода. Я не кажу вже про ту нагороду, що очікує вас від Спасителя. “Так як ви зробили одному з найменших братів Моїх цих, те Мені” (Мф 25, 40), скаже вам Син Людський. Я говорю про нагороду в самому вашому священній справі, кажу про незмірну радості. Розумію ту благодатну радість, яку отримує кожен, коли, доглядаючи за хворим, у його ліжку вже бачить, як його хворий одужує, міцніє з кожним днем, додається у вазі і на його очах, завдяки ласкавому відношенню, привітності, абсолютно зцілюється, стає здоровим . Ця радість добре відома вам, панове лікарі і сестри милосердя. Немає нічого вище цієї радості, бо тут буває збережено життя, зменшені скорботи, заглушена біль, внесені відрада і надія туди, звідки, здавалося, вже віяло відчаєм і холодом могили.
Нехай зміцнить Господь молитвами Богородиці сили ваші в нелегкому служінні вашому, хай береже вас Господь в повному здоров’ї і благополуччі; праці ваші да осінить Він Своєю благодаттю, та увінчає їх успіхом. З миром і радістю, зі страхом Божим і вірою йдіть на ваш святий подвиг. З молитовними благожеланія вам з’єднаємо сьогодні гарячі молитви до Небесного Лікаря, нехай дасть Він, Всесильний, швидке і повне одужання знаходяться тут пораненим воїнам, котрі взяли і легкі рани, і тяжкі каліцтва на ратному полі. ”

Архімандрит Даміан (Воскресенський).
Проповідь, сказана Святим 19 жовтня 1914 в приміщенні Самбірського госпіталю Червоного Хреста при відкритті цього госпіталю.