Даниїл (Деліє) Ачинський, Праведник, Сибірський Преподобний

 

Праведний Даниїл Ачинський (Сибірський) (справжнє ім’я – Данило Корнилович Деліє; 12 грудня 1784 містечко Нові Санжари Полтавської губернії – 28 квітня (за новим стилем), 1843 Єнісейськ) – місцевошанованих святий Руської Православної Церкви; прославлений у 1999.

12 грудня 1784, на наступний день після церковного поминання преподобного Данила Стовпника, у містечку Нові Санжари Кобеляцького повіту Полтавської області народився в родині козаків на прізвище Деліє хлопчик. При хрещенні нарекли його Данилом. Зростав хлопчик сумирний і непамятозлобним. Батько його Корнилій Деліє за 20 років до своєї кончини позбувся розуму, але помер християнської смертю на Святій тижня. Про матір відомо, що славилася Гафія Деліє доброю господинею і чесною жінкою.

У п’ятнадцятирічному віці захворів Данило гарячкою, і домашні почали вже побоюватися, що чекає його доля батька, але через два місяці він абсолютно поправився. Вивчившись грати на басі, став з товаришами промишляти музикою, але на вимогу діда залишив це заняття і, замінивши хворого батька, взявся за господарство. Однак в 1807 його забрали в солдати. Визначили Данила Деліє в артилерію, там, в батарейною школі, він вивчився грамоті.

В Вітчизняну війну 1812 року брав участь Данило в бойових боях проти численної армії Наполеона. Пройшов його ратний шлях і через Бородінський полі. Бог зберігав його: з восьми осіб, обслуговуючих артилерійське знаряддя, в живих залишилися тільки двоє – Данило і ще один солдат. Разом з російськими військами, звертаючи до втеча супротивника, дійшов артилерист Деліє до Парижа. А після повернення розквартирована була його батарея в місті Лебедянь. Звідти в 1820 він приїздив у відпустку до рідних в Нові Санжари.

Дослужився Данило Деліє до того часу до звання унтер-офіцера і виконував обов’язки каптенармус. Але у відпустці життя повів строгу: багато молився і домашнім говорив про необхідність щоденної молитви, читав духовні книги, розповідав рідним їх зміст. Повертаючись в батарею, віддав він братові Івану 25 рублів зі словами, що решта грошей передав на прикрасу ікон. Віддав він родичам і свою частину земельного наділу. Розлучаючись з рідними, Данило поклонився їм і сказав: “Прощайте. Більш не очікуйте мого приходу …”

Ревне служіння царю й Батьківщині все більше стало поступатися прагненню послужити Богу. Цьому сприяло читання Святого Письма, житій святих, які виробляли на Данила чарівне враження. Багато глибоких дум передумав він і дійшов до наміру наслідувати праведникам: віддалитися від суєти і непостійності світу в усамітнення для молитов і подвижництва. Після сімнадцяти років бездоганної військової служби став Данило просити своїх начальників про те, щоб відпустили його в монастир, або в пустель, але розуміння не знайшов. Командири намагалися його напоумляти, садили навіть в карцер, але він тільки ще більше зміцнювався у своєму рішенні. Зрештою у справі Данила Деліє відбувся військовий суд. Судили його за “намір віддалитися зовсім від служби для пустинножітельства”, позбавили за це військового звання і призначили посилання.

В Сибір Данило прийшов разом зі злочинцями в кайданах. Після прибуття призначили його на довічну роботу в Боготольское гуральня, що знаходився тоді в Томської губернії (нині м. Боготол відноситься до Красноярському краю). Місцевий пристав зненавидів смиренного каторжанина і став покладати на нього найтяжчі роботи. Але Данило кріпився в Бозі і не слабшав. Протрудівшісь весь день, вночі він стояв на молитві. Пристав же знущався над ним все більше. Одного разу взимку, дійшовши до несамовитості, він наказав роздягнути Данила, посадити його на дах і там поливати водою. При цьому він кричав знизу, насміхаючись: “Рятуйся! Ти ж святий!”.

Але захворів після цього випадку не Данило, а його мучитель. Та так сильно, що напоумить він і зрозумів, як тяжко грішив перед Богом. Щиро розкаявся у своїх непорядних справах, став він просити Данила помолитися про нього Господу. Багато чого може молитва праведного, незабаром пристав абсолютно одужав, а потім подав рапорт губернатору про звільнення Деліє від каторги як нездатного до важких робіт.

Отримавши свободу, оселиться Данило в Ачинске в маленькій келії одного боголюбивого купця. Жорстоке житіє обрав собі тут відлюдник: постійна праця, аскетизм і невпинну молитву. Незабаром переїхав він в село зерцалом, в сімнадцяти верстах від Ачинська. Там келія його була розміром з труну, вікно в келії розміром в мідний гривеник. Цілими тижнями перебував він у цьому висновку безвилазно. Іноді в сінях займався рукоділлям. Але грошей за труди не брав, брав тільки хліб для прожитку. Ночами таємно виходив, щоб попрацювати у бідняків, обробляв їм землю, жал, косив, працював на городах.

Для смирення плоті носив він берестяної пояс, згодом врослий в його тіло (з ним він і був похований). Носив також залізні вериги і обруч, але незадовго до смерті зняв їх і так пояснив це: “Тіло моє звикло і не відчуває від них хвороби, але тоді тільки подвиг буває корисний, коли носить приборкання тілу. Хай краще говорять про мене люди:” Данило нині розлінувався ” . Це буде для мене краще, ніж їх похвала “.

Стали ходити люди до Данила за благословенням, за порадою, а інші лише для того, щоб поглянути на нього. Один вид подвижника діяв на душу чарівно. Бувало, заскнілі грішники ридали і відкривали свої гріхи, відчуваючи вплив благодаті Божої, явно в старця перебувало б. Говорити намагався притчами і щоб зрозуміло це було лише тому, до кого ці слова звернені. Місцеві владики і архієпископ Іркутський Михайло заїжджали в зерцалом. І, бувало, плакали під час бесіди з Данилом.

Називати себе батьком старець забороняв, кажучи, що один тільки у нас батько – Господь Бог, а всі ми брати, і тому велів звати себе – “брат Данило”. Дарував Господь йому за труди дар прозорливості. Бувало так, що, коли хтось із Ачинська збирався до нього в зерцалом, він, прозріваючи цей намір, сам приходив до тих людей, у кого була велика потреба в ньому. Любов, наповнювала його серце, виливалася в сльозах, без яких він не міг говорити. “Милість може надати і незаможний, – казав старець, коли його запитували про милостині. – Допоможи бідному, попрацюй у нього, утіш його словом, помолися Богові за нього, ось і через се можна надати любов ближнього “.

Ко святого причастя приступав Данило дуже часто. Від посту тіло його зробилося як би воскове, але незважаючи на тяжкість своїх подвигів ликом він був приємний і навіть веселий, часто невеликий рум’янець покривав його щоки. Від постійного стояння на колінах утворилися у нього струпи і там завелися черви. Але старець добродушно зносив ці муки.

Одного разу якийсь чоловік заради цікавості підповз до віконця його келії, як раптом звідти вирвалося полум’я і ледь не обпалило цікавого. Вийшов на його крик Данило сказав: “Бог простить тебе, але надалі не випробовуй”. Віддавшись Богові, відчував він над собою Його правицю всюди і знав волю Його. З волі Божої в січні 1843 Данило поїхав з зерцало в Єнісейськ, де ігуменею жіночого Хрісторождественская монастиря (нині – Іверський) була його духовна дочка – матінка Євгенія (Старикова). За порадою його залишила вона світ, а перш жила в Ачинске, пропонувала тоді влаштувати в саду біля її будинку для Данила келейку, але той відмовився: “Ось будеш жити на твердій землі, я до тебе прийду. Ти мене, і поховаєш”. Так за його словами і вийшло.

15 квітня (за старим стилем) 1843 старець Даніїл в останній раз висповідався, на ранній обідні причастився і вдень по прочитанні відхідний тихо помер, стоячи на колінах. Сталося це на Великдень – в четвер Світлої седмиці в четвертій годині дня на п’ятдесят дев’ятому році його многотрудного життя. По смерті жива радісна усмішка закарбувалася на обличчі праведного старця.

Все місто Єнісейськ був на його відспівуванні. Хоча багато хто і не встигли дізнатися Данила при житті, але чутка про праведності його і особливих дарах Божих випереджала старця всюди. Під час відспівування особливий світ наповнив храм, і багато хто відчув неземне пахощі. А сліпа предместніца ігумені Євгенії побачила яскраве світло, подібний блиску блискавки.

Погребли старця поблизу Хрісторождественская храму, де ретельністю його шанувальників була побудована каплиця.

Перше, ймовірно, життєпис старця Данила склав схиігумен Парфеній (Агєєв) – “Сказання про життя і подвиги в Бозе покійного старця Даниїла, подвизався в Сибірської країні, в Єнісейської губернії, в межах міста Ачинська, і помер в Єнісейському Хрісторождественская жіночому монастирі 15 числа квітня 1843 при ігумені Євмен”, видане у 1855 році.

2. Посмертне шанування
Прочани продовжували приїжджати в Єнісейськ на могилу старця, чаю отримати допомогу і розраду.

1 травня 1920 за наказом влади мощі праведного старця були викопані і виставлені на загальний огляд городян, а каплиця знесена. З тих пір місцеперебування Даниїловим мощей не відомо.

В 1999 старець Данило був прославлений у Красноярськ-Єнісейської єпархії як місцевошанованих святий. В 2000 в Красноярську споруджена церква в ім’я святого Даниїла Ачинського. В Ачинске в 2009 в цілому завершено будівництво каплиці святого Даниїла. У селі Білий Яр Ачинського району в 2008 почалися церковні служби в домовій церкві святого Даниїла Ачинського [1].

Цитата з тропаря : “ангельські на землі пожили й зі ангельськими Чинмой на Небесах нині світло тріумфуючих святих, в землі Сібірстей просіяли, піснями вшануємо: радуйся, праведний Данилові, маніем Божим в Сибір що прийшов і святістю житія твого ю просвітив. Ти моли про нас Предвічний Бога. ”

Пам’ять праведного Данилу вчиняється 28 квітня (15 квітня ст. Стилю) і 23 червня (10 червня ст. Стилю) ( Собор Сибірських святих).