ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
Високопреосвященнішого Филипа,
архієпископа Полтавського і Миргородського,
всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву,
благочестивим мирянам –
усім вірним чадам Полтавської єпархії Української Православної Церкви
Всечесні отці, боголюбиві іноки й інокині!
Возлюблені брати й сестри! Моя Богом дарована паство!
«Що це, браття возлюблені…? Яке це світлоносне торжество? Яке це багатство світла й веселощів? Що так осяяло Церкву? Що так просвітило Всесвіт? Що спричинило таку радість і світлість? Вчора – в печалі, а сьогодні –у відраді, вчора – у скорботі, а сьогодні – у світлості; вчора – плач, а сьогодні –піснеспіви… Яка цьому причина? – запитує преподобний Феодор Студит і відразу дає відповідь: – Христос воскрес із мертвих, і світ радіє. Здолав животворящою Своєю Смертю смерть, і всі у пеклі звільнилися від уз, і дарував усім рай».
«Смерті святкуємо умертвіння, пекла зруйнування, іншого життя вічного початок» – співає нині Свята Церква, і знов освітлює нас вічне світло Христового Воскресіння. Сьогодні «Небо і Земля й пекло» охоплені цим священним світлом, яке умертвляє смерть, несе спасіння, життя й порятунок роду людського. Іншими словами, Воскресіння Христове – це найвеличніша подія у світовій історії, що утверджує перемогу життя над смертю, світла над пітьмою, істини над неправдою і, зрештою, перемогу Божу над дияволом.
Сьогодні Христо приходить до кожного з нас і воскрешає мертві душі, дає їм можливість побачити Його Воскресіння. Дає нове життя. Воскресіння душі – це її єднання з життям, а життя – це Сам Христос: «Я є воскресіння й життя; хто вірує в Мене якщо й помре – оживе» (Ін. 11, 25). Святий Апостол Павел, котрий сам пережив своє духовне воскресіння, підтверджує істинність цих слів Спасителя: «Для мене життя – Христос, а смерть – надбання» (Флп. 1, 21). Тільки коли душа з’єднається з Богом, вона достойна буде побачити Воскресіння Христове.
Християнство є ні що інше, як віра в Бога, Який помер і воскрес, а Пасхальна ніч сповіщає нам ту істину, що Христос живий і Він з нами, а ми живі разом з Ним. Святитель Афанасій Александрійський говорить: «Він зійшов до смерті, щоб нам дарувати безсмертя й мертвих зробити живими». Смерть, через яку ми всі маємо пройти, стала завдяки Христовій смерті переходом до вічного життя. Святий Іоанн Богослов говорить про це так: «…Бог дарував нам життя вічне, і це життя в Сині Його» (1 Ін. 5, 11).
І слова найбільшої радості – Христос Воскрєсє! – я хочу сказати нині всім, хто живе на теренах полтавської землі. Христос Воскрєсє! – говорю я віруючим. Хай Господь, Котрий дав нам мужність і сили у дні подвигу Великого Посту, дарує і радість Свого Воскресіння. Христос Воскрєсє! – говорю я тим, хто не вірить у Бога, з надією, що Милостивий Господь осяє нині їх світлом Своєї істини. Христос Воскрєсє! – говорю я тим, хто в Пасхальну ніч вперше прийшов до храму. У світлі Воскресіння з радістю й душевним трепетом споглядайте Христа. Христос Воскрєсє! – говорю я браттям і сестрам нашим, котрі з різних причин перебувають поза молитовним спілкуванням з Єдиною, Святою, Соборною і Апостольською Церквою. Знайте: ми любимо вас! І, за словом святителя Григорія Богослова, «ми прагнемо не перемоги, але повернення братів, розлука з якими мучить нас». Христос Воскрєсє! – говорю я кожному, незалежно від національності, соціального стану, освіти, професії, тому що всі ми – діти Отця Небесного. Тільки у Його Єдинородному Сині, Котрий вмер і воскрес для нашого спасіння, можливе наше єднання. Тільки Христос – Переможець смерті – може дарувати нам мир та благословити розквіт нашої Вітчизни, яка жила за словом Євангелія тисячу років.
Хай пам’ятає кожен, що з нами Переможець – Христос! Що Він спас нас від тління й смерті!
Щиро вітаю всіх вас, возлюблені отці, браття й сестри, зі Святом Свят і Торжеством із Торжеств – Святою Пасхою! Вітаю і знов говорю:
ХРИСТОС ВОСКРЄСЄ! ВОІСТИНУ ВОСКРЄСЄ!
Смиренний
+ ФИЛИП,
милістю Божою архієпископ Полтавський і Миргородський,
ваш богомолець перед Воскреслим Христом.
Пасха Христова
літа Господнього 2011,
кафедральне місто Полтава
Прес-служба Полтавської єпархії УПЦ