Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20

Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20
Послання Високопреосвященнішого Филипа, Архієпископа Полтавського і Миргородського з нагоди початку святого Великого посту духовенству, чернецтву та всім вірним чадам Полтавської єпархії Української Православної Церкви – Новини Полтавської Єпархії

Послання Високопреосвященнішого Филипа, Архієпископа Полтавського і Миргородського з нагоди початку святого Великого посту духовенству, чернецтву та всім вірним чадам Полтавської єпархії Української Православної Церкви

Ніч минула, а день наблизився:

тож відкиньмо вчинки темряви

й зодягнімось у зброю світла.

Рим. 13, 12

ВОЗЛЮБЛЕНІ У ГОСПОДІ ОТЦІ, БРАТТЯ Й СЕСТРИ!

З ласки Божої ми знову підійшли до святих і спасительних днів Великого Посту – Святої Чотиридесятниці. Свята Церква порівнює дні, що наступають, з часом світлим, коли душа людини має оновлюватися благодаттю покаяння, очищенням від гріхів, молитовним подвигом та стриманістю. Особливий порядок і тональність богослужінь, земні поклони й темні ризи – все закликає нас відкласти земне і серцем піднестися до Небесного. Святитель Амвросій Медіоланський зазначає: «Цей час Христос освятив Своїм постом. Хто з християн не постує в Святу Чотиридесятницю, той проявляє віроломство та впертість, порушуючи пересиченням даний Богом для спасіння закон. Бо коли ти не постуєш за покликом Господнім, то який ти будеш християнин, якщо будеш наїдатися в той час, коли Господь постував, насолоджуватися тоді, коли Він відчував спрагу, коли Він страждав заради спасіння твого? Тому проведемо цей час недремно, тобто не залишаючи жодного дня без посту, жодного тижня без каяття, тому що Чотиридесятницю той переживає, хто в пості та пильнуванні досягає Пасхи. Як дотримання посту є доброю справою, так і порушення його в Чотиридесятницю є гріхом».

Протягом трьох тижнів Свята Церква готувала нас до спасительного подвигу Великого Посту. Вона давала нам приклад смиренної молитви митаря: «Боже, будь милостивим до мене грішного» (Лк. 18, 13). Вона показувала приклад блудного сина, котрий повернувся з «далекого краю». Розтративши те багатство, що він отримав від батька, «спам’ятався й сказав: піду до батька мого і скажу йому – Отче! Згрішив я перед небом і перед Тобою» (див.: Лк. 15, 17-18). Чи не час і нам у Піст також звернутися до Отця Небесного зі словами: і ми згрішили, і ми недостойні бути дітьми Твоїми, але як люблячий та милостивий Отець прийми нас у покаянні?

В останню підготовчу неділю до Великого Посту – Неділю про Страшний Суд – Свята Церква показувала нам, що Господь, перш за все, вимагає від нас любові до ближніх і прояв її приймає як прояв любові до Себе: «Я голодував, і ви нагодували Мене; був спраглий, і ви напоїли Мене; мандрівником Я був, і Мене прийняли ви; був нагий, і Мене зодягли ви; хворів, і Мене ви відвідали; у в’язниці Я був, і прийшли ви до Мене… Істинно кажу вам: що тільки вчинили ви одному з найменших братів Моїх цих, те Мені ви вчинили» (Мф. 25, 35-40). Будемо пам’ятати, що піст і покаяння нерозривно пов’язані зі справами милосердя та любові. «Хто має достаток, і бачить брата свого в нужді, та серце своє зачиняє від нього, то як перебуває в такому любов Божа? Діти мої! Любімо не словом або язиком, але ділом та правдою!» (1 Ін. 3, 17-18) – повчає святий апостол Іоанн Богослов.

У спасительні дні, що наближаються, всі сили нашої душі і нашої волі спрямуємо на достойну підготовку до причастя Святих Христових Таїн. Навколо Святої Чаші зосереджується все життя Церкви, і кожен із нас має під час Посту не просто «відбути обов’язок», але приступати до Божественних Таїн як до джерела Вічного життя та неодмінної запоруки спасіння, пам’ятаючи слова Христові: «Той, хто споживає Моє Тіло і п’є Мою Кров, має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день» (Ін. 6, 54).

Тепер, коли, за словом Апостола, «ніч пройшла, а день наблизився» (Рим. 13, 12), попросимо благословення у Господа і Владики нашого життя на подвиг, в який ми вступаємо. У дні, що наближаються, докладемо всіх зусиль для того, щоби повністю знищити в собі марність, тугу, властолюбство та марнослів’я. Наповнимо наші серця духом чистоти та смирення, терпіння та любові. Не засуджуючи наших братів та сестер за їхні хиби та помилки, намагаймося розгледіти гріх у собі, щоби принести щире каяття в ньому.

Будемо пам’ятати, що Великий Піст – це наш шлях та наше паломництво до зустрічі з найбільшим та найвеличнішим із того, що можна побачити в земному житті, – Світлим Христовим Воскресінням.

«Бог усякої благодаті, що покликав вас до вічної слави Своєї во Христі Іісусі, Сам хай … удосконалить вас, хай упевнить, зміцнить, хай зробить непохитними. Йому слава та держава на віки вічні. Амінь» (1Петр. 5, 10-11).

Смиренний

+ Филип,

з ласки Божої архієпископ Полтавський і Миргородський,

ваш співмолитвенник та співпостник

21 лютого / 6 березня 2011 року від Різдва Христового,

Прощена неділя,

Кафедральний град Полтава