Послання з нагоди початку Великого посту 2020

ПОСЛАННЯ
Високопреосвященнішого Филипа,
митрополита Полтавського і Миргородського,
з нагоди початку святого і Великого посту
пастирям і пастві, монахам і монахиням
і всім вірним чадам Полтавської єпархії
Української Православної Церкви

Всечесні отці, боголюбиві ченці та черниці,
улюблені у Христі брати і сестри!
Божою милістю ми знову вступаємо в період Великого посту — час особливо сприятливий для спасіння душі.
Великий піст даний нам Богом як найсильніший засіб зміни нашого життя, яке носить у собі домішки гріха, затьмарює його і спотворює мету нашого існування. Та область святого посту, в яку ми входимо, є благодатним горнилом, з якого людина виходить новою і очищеною, будучи коштовністю перед Господом. Преподобний авва Дорофей, повчаючи своїх чад, говорить про святу Чотиридесятницю: «Бог дав ці святі дні для того, щоб як хто постарається з увагою і покорою подбати про себе і покаятися в гріхах своїх, — він очистився від гріхів, які зробив у продовження всього року».
Піст є не тільки справа аскетичного подвигу, але, в першу чергу, подвигу внутрішнього і випробування себе перед лицем Божим. Піст вимагає від нас не тільки виправдання перед Богом, а й зміни себе, гармонійного улаштування всіх сил нашого єства. Наші пісні труди не повинні бути марними, не повинні бути подібні до діяння без плоду, тим більше що піст — це та праця, яка приносить плід не згодом, а в міру його виконання.
Вступаючи в подвиг Великого посту, ми повинні зробити головне діяння, необхідне для його проходження: відкрити двері свого серця, щоб туди міг увійти Христос. А це відбувається тільки через особисте покаяння і щире прощення образ, завданих нам нашими ближніми. Про це добре говорить древній аскет і подвижник преподобний Єфрем Сирин: «Якщо ти, людино, не прощаєш усякого, хто згрішив проти тебе, то не труди себе постом і молитвою. Якщо брату своєму, на якого за що-небудь маєш гнів, не лишаєш боргу його, то абсолютно марно постишся і молишся, — Бог не прийме тебе».
Возлюблені у Христі всечесні отці, боголюбиві ченці і черниці, дорогі брати і сестри! Вступаючи у дні святої Чотиридесятниці, закликаю на вас Боже благословення і про одне молю Господа — хай утвердиться мир між вами. Гідно несіть подвиг Великого посту, пам’ятаючи, що він звершується через смирення своєї гордині і служіння далеким і близьким за допомогою християнської любові, розчиненою милосердям.
Нехай у ці дні кожен з нас проаналізує минулий рік, розгляне свої добрі і недобрі вчинки, очистить світлицю своєї душі, щоб вмістити в неї і Тайну Вечерю Господню, і суд над Христом, і наругу Його, і саме Розп’яття Господнє. Якщо ми постараємося влаштувати це, докладемо зусиль, то в наше серце вселиться непередавана радість Воскресіння Христового.
Нехай Великий піст буде для кожного з нас спасителем, дасть можливість через просвітлений Христом духовний зір зустріти і побачити Його славне і переможне Воскресіння.

Смиренний

+ФИЛИП

милістю Божою
МИТРОПОЛИТ ПОЛТАВСЬКИЙ І МИРГОРОДСЬКИЙ,
ваш співмолитвеник і співпісник

Неділя сиропусна 2020 року,
кафедральний град Полтава