Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20

Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/ghmymsgu/public_html/wp-includes/blocks.php on line 20
Василій (Преображенський), єпископ Кінешемський, Святитель, Сповідник – Новини Полтавської Єпархії

Василій (Преображенський), єпископ Кінешемський, Святитель, Сповідник

Майбутній святитель Василь Кінешемський (у миру Веніамін Сергійович Преображенський) народився в 1875 році в м. Кінешма Костромської губернії в сім’ї священика. Своїм християнським вихованням святитель Василь був зобов’язаний батькам. Вони прагнули захистити дітей від впливу світу, знаючи, як важко виривати з серця тернини гріхів і пристрастей, якщо ті вже проросли. Весь лад житя їх був чернечим. Для дитини були відрадою відвідини будинку убогою братією і мандрівниками. У самий день хрещення, коли Веніаміна принесли з храму додому, в їх будинок прийшов старенька мандрівнця, яка, поглянувши на хлопчика, сказала: “Це буде велика людина”. Веніамін успішно закінчив гімназію і поступив до Київської Духовної Академії, яку в 1901 році закінчив із ступенем кандидата богослов’я.

У тому ж році він став викладачем Воронежської Духовної семінарії і був на цій посаді до 1910 року. Роки, проведені у Воронежі, були зайняті викладацькою і науковою діяльністю. Він пише дисертацію “Про скитський патерик”, за яку отримує ступінь магістра богослов’я. Для продовження своєї освіти Веніамін виїжджає на рік до Лондона. Після повернення на батьківщину він продовжує свою викладацьку діяльність.

Місцем служіння на цьому терені тепер став м. Миргород Полтавської області (у 1912 році), а пізніше – Москва. Викладання настільки захоплювало Веніаміна, що він закінчив також Педагогічний інститут і вирішив все своє життя присвятити педагогіці.

Але Господь розпорядився інакше. Одного разу, будучи в гостях у батьків, він з друзями катався в човні. Далеко від берега вона перекинулася. Веніамін змолився, просячи Господа зберегти йому життя і обіцяючи присвятити себе служінню Церкві. Господь почув молитву – Веніамін побачив дошку, вхопився за неї і виплив.

У 1917 році Веніамін Сергійович поступає псаломщиком у Вознесенську церкву м. Кінешми, де служив його старий батько. Пам’ятаючи обітницю, дану Богу, він починає проповідувати у храмах міста, а незабаром і на приходах єпархії. Розуміючи, що слухачі його недостатньо освічені, він засновує церковні гуртки.

У 1920 році Веніаміна було рукопокладено у сан ієрея, а потім він приймає чернече постриження з ім’ям Василь – у пам’ять Василія Великого. 19 вересня 1921 року він був хіротонисан у єпископа Кінешемського, вікарія Костромської єпархії.

Ставши єпископом, Владика Василь відмовився від якої б то не було власності і поселився на околиці міста, в маленькій лазні. Спав на голій підлозі, поклавши під голову поліно. Подвиг свій від сторонніх приховував, приймаючи тих, що приходять в канцелярії, влаштованій при Вознесенськой церкви. Кожен ранок, ще до світанку, Владика йшов через все місто в храм і повертався додому пізно вночі. Не раз грабіжники зупиняли його на вулиці, і він з лагідністю і любов’ю віддавав їм все, що мав; незабаром вони почали впізнавати його і вже не турбували. Крім щоденних церковних служб, під час яких він завжди проповідував, святитель сповідав своїх духовних чад, обходив тих, що удома із словом утіхи, відвідував монастирі і засновані їм численні церковні гуртки.

Благодатні проповіді єпископа Василя привертали в храм все більше людей. Це викликало у властей великий неспокій, але приводу для арешту святителя не знаходилося. У 1922 році в Нижньому Поволжжі вибухнув голод, від якого вмирали тисячі людей. Незадовго до Великодня дітей, що залишилися без батьків, привезли до Кінешму. Владика Василь звернувся до народу з проповіддю, закликаючи допомогти голодуючим дітям. Багато хто після його проповіді узяв дітей в свої сім’ї. Незабаром люди почали помічати, що по молитвах святителя здійснюються зцілення і що його прогнози збуваються.

Недовго прослужив Владика на своїй кафедрі – один рік і два місяці. У травні 1923 року він був арештований і засуджений до двох років заслання. Відбував він його в селищі Усть-Кулом Зирянського краю. Незабаром туди до Владики приїхав його келейник Олександр Павлович Чумаков, який добровільно розділив з ним тяготи заслання.

Повернувшись в травні 1925 року з заслання, Владика оповістив своїх духовних чад, і вони почали приходити до нього у Вознесенську церкву. До пізньої ночі тривала сповідь. Церковне життя в Кінешмі знову налагодилося. На Різдво 1926 року власті, стурбовані підйомом духовного життя, зажадали, щоб єпископ покинув місто. Келейник Олександр Павлович запропонував Владиці поїхати на свою батьківщину, в село Анаполь.

У селі Владика служив удвох з Олександром Павловичем в своєму будиночку. Ніхто із сторонніх на цих службах не присутній. Майже в повній самоті єпископ Василь прожив біля півроку, а потім поїхав в Саров, щоб помолитися біля мощів преподобного Серафима. Незабаром він отримує призначення на кафедру в р. Вязники Володимирської єпархії. Там Владика Василь продовжив справу, почату в Анаполі. Він зібрав в одну книгу проповіді на євангельські теми, які він вимовив в храмі і кухлях, і рукопис книги передав довіреним людям в Кінешмі. Проповіді Владики привернули в храм його рідного міста безліч народу, і власті, стурбовані цим, вислали Блаженнійшого до Кінешму, але там йому вдалося прослужити тільки декілька місяців. Незабаром єпископові знову довелося виїхати, цього разу – до Костроми. Він прожив і прослужив в Костромі близько року і повернувся до Кінешму, але вже через місяць, в жовтні 1929-го, був знову арештований і засуджений на три роки заслання.

Місцем ув’язнення цього разу, після іваново-вознесенскої в’язниці, стало село Малоречка в 25 кілометрів від р. Таборове Катеринбурзької області. У це заслання знову поїхав з Владикою його келейник, і вони разом здійснювали щоденні богослужіння. Життя їх була подібне скитському: молитва, богослужіння, важка робота в лісі.

У 1932 році термін посилання закінчився і власті почали вимагати їх від’їзду. Куди їхати? Олександр Павлович часто розповідав святителеві про своє перебування в Оптинній пустині, і той любив особливо слухати розповіді про слухняність, на якій доводилося трудитися його келейнику. Дізнавшись, що пекар Фотій, якому допомагав Олександр Павлович, родом з Орла, Владика вирішує, що можна поїхати в місто Орел.

Менше року вони прожили в Орлі. У 1933 знову арешт. Владика і його келейник були відправлені етапом до Кінешми, де вже йшли допити його духовних чад. На допитах Владика говорив, що радянська влада – це тимчасова влада, в ідею побудови соціалізму-комунізму він не вірить. Боротьба з релігією попущена волею Божою для випробування релігійного життя народу. У цей період випробування народу, поза сумнівом, відбудеться розкол на віруючих і невіруючих, причому віруючі можуть опинитися в меншості. Але, не зважаючи на це, Церква переможе, і брами пекла не здолають її. У серпні єпископ Василь був звинувачений в створенні мережі контрреволюційних гуртків, що ставили своїм завданням антирадянське виховання релігійних мас і скинення існуючого ладу. Вирок – 5 років виправно-трудових таборів. Їх Владика відбув на будівництві каналу недалеко від Рибінська. А його келейник Олександр Павлович був відправлений до табору під Мурманськом.

Після звільнення з табору, у січні 1938 року, Владика поселився в Рибінському. Трохи пізніше, але в тому ж році, він познайомився з регентом храму села Котове І. О. Тіховой, яка запросила його переїхати до них. У цьому селі єпископ Василь служив у влаштованому в лазні невеликому храмі. Там бували тільки найближчі люди, але скоро в селі утворився гурток. Перебування тут Владики було відмічене місцевим НКВД, і почалося стеження.

У листопаді 1943 року єпископа знову заарештовують і поміщають у внутрішню в’язницю м. Ярославля. При ув’язненні йому був поставлений діагноз – міокардит. Владиці на той час було вже 68 років, а його допитували вдень і вночі. Змученого двомісячними допитами, ледве живого святителя доставили до Москви, в Бутирки. При прийомі у цю в’язницю лікар виписав направлення до лікарні, але пробув ув’язнений там недовго – його знову перевели в Бутирськую темницю, де почали допитувати.

У липні 1944 він отримує новий вирок – знову 5 років заслання. Після важкого серцевого нападу Владика загальним етапом був відправлений до в’язниці м. Красноярська, а звідти повинен був слідувати своїм ходом в глухе сибірське село Бірілюси.

Довго святитель не міг знайти собі житло в це селенії, і, нарешті, поселився в будинку вдови з трьома дітьми, які знущалися з нього під час молитви. Незабаром віруючі знайшли для Владики іншу квартиру. У Бірілюсах з єпископом Василем трапився частковий параліч, після якого йому почало важко ходити і був потрібний догляд. Одній духовній дочці святитель писав, що вже досяг межі людського життя і подальше життя представляє для нього мало інтересу; смерті він не боїться, але хотів би померти в крузі близьких, зі всіма наприкінці поговорити, всіх благословити, довірити свій заповіт і похоронні розпорядження.

Але поряд нікого не було. Весною 1945 року Владика пише лист Олександру Павловичеві, в якому кличе приїхати до нього, але той обіцяє приїхати тільки після сінокосу…

13 серпня 1945 року святитель відчув наближення смерті і покликав черницю, що жила у господині. Попросив читати канон на ісход душі. Черниця почала читати, Владика молився. Коли вона прочитала останню молитву, він сам твердим голосом вимовив: “Амінь” і тихо спочив. Свої останки він заповідав перенести на батьківщину.

Через 40 років були знайдені мощі святителя, їх привезли до Москви, а потім перенесли в м. Іваново (нині знову Іваново-вознесенськ), в Свято-введенський жіночий монастир.

У серпні 1993 року Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Алексій II благословив місцеве шанування святого.